Oświetlenie loftowe - jak dobrać?

Oświetlenie loftowe - jak dobrać?

Kojarzone z pofabrycznymi pomieszczeniami adaptowanymi na mieszkania lofty dzisiaj inspirują do urządzania wnętrz w tym stylu także w kamienicach i przestronnych domach jednorodzinnych. Podzielona na strefy loftowa przestrzeń musi być doświetlona różnymi źródłami światła, aby nieco mroczny w swoim założeniu industrialny wystrój nie przytłaczał, a wnętrze było funkcjonalne. 

Oświetlenie loftowe — jakiego typu lampy sprawdzą się najlepiej?

Lampy w loftach są nie tylko funkcjonalnym dodatkiem rozświetlającym pomieszczenia, ale też ważną częścią aranżacji. To one w dużym stopniu dodają specyficznego klimatu loftom. W doborze oświetlenia loftowego liczy się kształt, kolor, rodzaj światła, dostosowanie typu lampy do funkcji, jaką ma pełnić, a także spójność z innymi elementami aranżacji. Przy wyborze warto zdecydować się na jedną lampę górną, z rozproszonym światłem, która będzie oświetlać całą przestrzeń. Niezależnie od tego można zainstalować w zależności od strefy lampy z oświetleniem punktowym, zarówno górne, jak i kinkiety, czy lampy stojące, biurkowe, czy stołowe, a nawet ledowe listwy. Zawsze jednak trzeba pamiętać o funkcjonalności. Oświetlenie loftowe punktowe sprawdzi się w doświetleniu stołu, powierzchni do pracy w kuchni, biurka, czy miejsca do czytania. 

Oświetlenie loftowe — jak powinny wyglądać loftowe lampy?

Oświetlenie loftowe, aby tworzyło odpowiedni klimat, musi kojarzyć się z tym, którym kiedyś oświetlano pomieszczenia fabryczne. Trzeba zapomnieć więc o tradycyjnych lampach, a zastąpić je surowymi w odbiorze metalowymi żyrandolami z dużą ilością zawieszeń na jednej podsufitce. Te tak zwane lampy pająki posiadają długie przewody pozwalające na swobodne rozmieszczenie na dużej części sufitu. Kinkiety, czy lampy stojące mogą mieć kształt reflektorów na wysięgnikach. Lampy wiszące to często pozbawione abażurów, zawieszone na kablu gołe żarówki. Te zawieszone nad stołem, czy wyspą kuchenną mogą jednak mieć metalowe klosze pełne lub bardziej minimalistyczne druciane często w formie geometrycznych brył. Lampy stołowe, biurkowe, czy stojące powinny być również wykonane z metalu, np. miedzi, czy mosiądzu, ale mogą mieć szklane klosze.

Oświetlenie loftowe — kolory światła i lamp

Oświetlenie loftowe powinno mieć ciepłą barwę światła, która doda wnętrzu nieco przytulności, a zarazem sprawi, że światło nie będzie rażące. Jest to ważne dla dobrego samopoczucia, szczególnie jeśli lampy nie posiadają klosza lub jest on wykonany z przezroczystego szkła, lub drutu. Zimniejszy kolor światła można zastosować jedynie w lampie biurkowej, ponieważ taka barwa pobudza do działania. Sama kolorystyka loftowych lamp powinna być dostosowana do innych elementów wystroju. Najczęściej będzie to czerń, szarości lub biel. Czarne lampy na wysięgnikach, czy druciane dodadzą loftom charakteru i będą się wyróżniać na tle betonowych, czy ceglanych ścian. Szare lampy natomiast będą dobrze harmonizowały z szarością betonu, Ważne przy tym, aby były matowe, a nie błyszczące. We wnętrzach loftowych dobrze sprawdzą się też barwy miedziane, które ocieplą wizualnie wnętrze. 

Odpowiednio dobrane oświetlenie loftowe może być wielkim atutem industrialnego wnętrza. Trzeba uwzględnić w nich różne rodzaje lamp i ciepłą barwę światła, a zimną zostawić jedynie do oświetlenia miejsca, w którym się pracuje. Duże możliwości wyboru spośród wielu typów lamp, pasujących do wnętrz loftowych, pozwala na optymalny dobór do każdej strefy, czyniąc oświetlaną przestrzeń jak najbardziej funkcjonalną. 

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl