Lampy do przedpokoju - o czym warto pamiętać planując oświetlenie korytarza?
Lampy do przedpokoju - o czym warto pamiętać planując oświetlenie korytarza?

Aranżacja przedpokoju to często temat zaniedbywany. Tymczasem to właśnie korytarz wita nas i naszych gości, kiedy tylko wchodzimy do mieszkania. Stanowi więc wizytówkę domu i zapowiedź tego, co czeka nas w pozostałych pomieszczeniach. Na szczególną uwagę zasługuje kwestia oświetlenia przedpokoju, gdyż z reguły jest to wnętrze stosunkowo ciemne i ciasne, niekiedy wręcz ponure i klaustrofobiczne. Jak wybrać odpowiednie lampy do przedpokoju?

Lampy do przedpokoju - ile i jakie wybrać?

Przedpokój powinien być pomieszczeniem jasnym, schludnym i w miarę możliwości przestronnym. Należy zadbać w nim o to, by wszystko miało swoje miejsce, aby korytarz godnie reprezentował domowników. Ogromne znaczenie w kontekście aranżacji przedpokoju ma też jego oświetlenie, które optycznie powiększa i podkreśla poszczególne elementy wystroju. Na odpowiedni dobór lamp trzeba zwrócić szczególną uwagę wtedy, kiedy pomieszczenie to nie ma dostępu do światła dziennego, na przykład ze względu na zastosowanie drzwi bez przeszkleń. Można powiedzieć, że im więcej źródeł światła w przedpokoju, tym lepiej. Korytarz można oświetlić:

  • lampą sufitową wiszącą lub typu plafon - jedną w małym przedpokoju na planie kwadratu lub kilkoma, zamontowanymi w równych odległościach, jeśli korytarz jest długi,
  • kinkietami - najlepiej jako dodatkowe źródło światła, uzupełniające oświetlenie główne, można zlokalizować je przy lustrze,
  • oprawami LED - pełnią one jednocześnie rolę praktyczną i dekoracyjną, można umieszczać je przy podłodze, przy suficie, a także na ścianach, zwłaszcza wokół luster i dekoracji, które chcemy podkreślić.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia przedpokoju?

Oświetlenie w przedpokoju powinno być równomierne, opcjonalnie z dodatkowymi punktami światła pełniącymi rolę dekoracyjną. Warto zainstalować lampy do przedpokoju z czujnikiem, dzięki czemu wchodząc nocą do mieszkania, nie będziemy błądzić w poszukiwaniu włącznika. Zaleca się również zaplanować w korytarzu dwa systemy oświetlenia - jeden dyskretny i subtelny, który ma pomóc nam przemieszczać się po mieszkaniu nocą bez budzenia innych domowników oraz drugi, główny, prezentujący korytarz w pełnej okazałości. Z tego względu w przedpokoju wskazana jest różnorodność zastosowanych lamp oraz ich przemyślane rozmieszczenie.

Jakie lampy do przedpokoju wybrać?

Przedpokój to wizytówka domu, ale również zapowiedź stylu aranżacyjnego, jaki panuje w pozostałych pomieszczeniach. Lampy na korytarz powinny być więc eleganckie i efektowne, a swoim designem spójne z resztą opraw, wykorzystanych przede wszystkim w salonie czy łazience. Jeśli więc wystrój utrzymany jest w nowoczesnym stylu loftowym czy industrialnym, w przedpokoju warto postawić na modne reflektory, tak zwane nagie żarówki czy abażury z kloszem ze spawanego metalu. Z kolei w ciepłych aranżacjach skandynawskich czy boho najlepiej sprawdzą się lampy do przedpokoju z abażurami o naturalnym wyglądzie, na przykład z wikliny, bambusu czy drewna. 

Wybór lamp do przedpokoju oraz funkcjonalne zaplanowanie ich rozmieszczenia to klucz do sukcesu. Jeśli zależy nam na stworzeniu przytulnego, reprezentacyjnego korytarza, musimy zadbać, aby pomieszczenie to było jasne, stylowe i dobrze zorganizowane.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl