Jak zaplanować oświetlenie wnętrza domu?

Jak zaplanować oświetlenie wnętrza domu?

Światło to kluczowy aspekt projektowania wnętrz. W zależności od barwy światła, ilości jego źródeł i umiejscowienia możemy wyczarować różnego rodzaju aranżacje i atmosferę. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju źródła światła i jego koloru może być trudny. Oto kilka wskazówek, jak zaplanować oświetlenie wnętrza domu.

Wskazówki - planowanie oświetlenia wnętrza domu

Podstawowe aspekty, które należy brać pod uwagę przy planowaniu oświetlenia wnętrza to barwa, moc, rodzaj oświetlenia i ilość źródeł światła. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jaką barwę światła wybrać do wnętrza?

Upodobnienie światła sztucznego do naturalnego jest jednym z najważniejszych aspektów projektowania wnętrz. Oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego, dziennego światła, sprzyja dobremu samopoczuciu oraz nie męczy oczu.

Światło ciepłe wprowadza przytulną atmosferę, dlatego często dedykowane jest sypialni czy salonowi. Z kolei światło zimne sprzyja koncentracji i świetnie sprawdzi się przy biurku w domowym gabinecie.

Temperaturę światła, wyrażaną w Kelwinach, znajdziesz na opakowaniach żarówek i lamp LED.

  • temperatura nie wyższa niż 3000 K – to światło ciepłe.
  • temperatura 3000-5300 K – to światło neutralne.
  • temperatura powyżej 5300 K – to światło zimne, z dodatkiem niebieskiego odcienia.

A zatem łatwo zapamiętać, że im większa ilość Kelwinów, tym światło staje się chłodniejsze.

Moc światła - i le lumenów potrzebujesz?

Strumień świetlny danego źródła światła LED mierzy się w lumenach. Wybór ilości lumenów zależy nie tylko od wielkości pomieszczenia, ale również od wysokości sufitu, koloru ścian czy samego przeznaczenia pomieszczenia. Orientacyjne przyjmuje się:

  • Kuchnia: 200-400 lm/m2
  • Blat kuchenny: 500-700 lm/m2
  • Łazienka: 300-500 lm/m2
  • Pokój dzienny: 200-400 lm/m2
  • Miejsce do czytania: 400 lm/m2
  • Korytarz: 100-200 lm/m2

Ilość lumenów na 1 metr kwadratowy można zastąpić też pojęciem luks.

Rodzaj oświetlenia wnętrza i ilość źródeł światła

Oświetlenie możemy podzielić na kilka rodzajów. Podstawowym typem jest oświetlenie ogólne - umieszczone w centralnym punkcie równomiernie oświetla całe pomieszczenie. W zależności od wielkości pokoju można w tym celu zastosować jedną lub kilka lamp sufitowych lub plafonów.

Oświetlenie miejscowe doskonale doświetla strefy, w których wykonujemy różnego rodzaju aktywności wymagające lepszego oświetlenia. Sprawdzi się na przykład nad blatem kuchennym czy przy fotelu, w którym czytamy.

Oświetlenie dekoracyjne skutecznie podkreśla walory estetyczne wnętrza i jest odpowiedzialne za kreowanie pożądanej atmosfery. Może również samo w sobie być dekoracją. Na przykład, czarny kinkiet loft doskonale dopełni aranżację wnętrza industrialnego.

Odpowiedni dobór powyżej wymienionych rodzajów oświetlenia i zdywersyfikowanie ilości punktów źródeł światła buduje bogatszą aranżację oraz nadaje głębi i większej funkcjonalności wnętrzu.

Funkcjonalny projekt oświetlenia salonu

Projekt oświetlenia salonu rozpoczynamy od praktycznych lamp sufitowych. Zapewniają one ogólne oświetlenie całego pomieszczenia.

Następnie dodajemy mniejsze punkty świetlne, lokalizując je w pobliżu foteli lub sof - są to lampy podłogowe, stołowe i kinkiety. Dzięki nim tworzymy miejsce do wieczornego relaksu przy kominku lub wygodny kącik do czytania.

Ostatnią rzeczą, którą robimy, jest zaakcentowanie aranżacja salonu z dekoracyjnym oświetleniem. Mogą to być na przykład designerskie lampy wiszące nad stolikiem kawowym lub oryginalne kinkiety na ścianie.

Zobacz funkcjonalne lampy do salonu w outletowych cenach.

Oświetlenie w kuchni - na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, jest ogólne oświetlenie całego pomieszczenia - do tego celu wykorzystujemy lampy sufitowe. Umieszczamy je nad stołem, wyspą lub blatem roboczym.

Następnie dbamy o oświetlenie zadaniowe, które pomoże nam lepiej widzieć, co robimy podczas gotowania. Dobrze jest umieścić je nad kuchenką, zlewem i blatem. Możemy wybrać lampy wpuszczane, plafony lub systemy szynowe.

I wreszcie dzięki lampom dekoracyjnym dodajemy kuchni i jadalni odrobinę atmosfery. Możemy je umieścić nad stołem jadalnym, na parapecie lub na otwartych półkach.

Wybierz oryginalne lampy do swojej kuchni.

Oświetlenie małej łazienki - na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim upewniamy się, że cała łazienka jest odpowiednio oświetlona - w tym celu używamy lamp sufitowych, opraw świetlnych czy plafonów. Warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed działaniem wody, określone stopniem IP. IP44 lub wyższe gwarantuje, że lampa do łazienki jest odporna na wnikanie wody. Zwykle do łazienki wybieramy także światło neutralne lub chłodne.

Drugą rzeczą, którą robimy, jest dodanie oświetlenia zadaniowego, na przykład nad lustrem. Dzięki temu będziemy mogli lepiej widzieć siebie podczas wykonywania makijażu lub golenia.

I wreszcie, możemy użyć lamp dekoracyjnych, aby nadać łazience więcej charakteru - na przykład możemy je umieścić obok wanny lub na parapecie.

Sprawdź odporne na wilgoć designerskie lampy do łazienki.

Jak stworzyć praktyczne i nastrojowe oświetlenie sypialni?

Podstawową rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, jest oświetlenie ogólne, które pozwoli nam swobodnie poruszać się po pokoju i widzieć wszystko, co się w nim znajduje. Do tego celu wykorzystujemy lampy sufitowe lub oprawy oświetleniowe.

Następnie dodajemy punkty świetlne, które pomogą nam wykonywać różne czynności w sypialni - na przykład czytać książkę w łóżku lub ubierać się przed lustrem. Mogą to być lampy podłogowe, stolikowe lub oryginalne kinkiety.

Na koniec, dzięki oświetleniu dekoracyjnemu nadajemy sypialni więcej atmosfery i tworzymy wyjątkową przestrzeń, w której możemy się zrelaksować i naładować baterie. Możemy je umieścić na na szafce nocnej, na komodzie lub na parapecie.

Kup nastrojowe i funkcjonalne oświetlenie do sypialni.

Podsumowanie - planowanie oświetlenia wnętrza domu

Wybierając oświetlenie do naszego domu, warto zastanowić się, jakie czynności wykonujemy w poszczególnych pomieszczeniach i jaką atmosferę chcemy stworzyć. To pozwoli nam wybrać odpowiedni rodzaj i liczbę źródeł światła, tworząc funkcjonalne i wygodne wnętrze.

do góry
projekt i realizacja: Maxsote - profesjonalne sklepy internetoweoprogramowanie: Shoper
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl